Autorka wynalazku

Márta Fenyő

Márta Fenyő jest biofizykiem. Na początku lat 80-tych wraz z zespołem badawczym odkryła biologicznie stymulujące działanie światła spolaryzowanego.

Po ukończeniu studiowania fizyki na Uniwersytecie Loránd Eötvös w Budapeszcie, Márta Fenyőpracowała przez 9 lat w fabryce Medicor. Zajmowała się badaniami i rozwojem urządzeń medycznych. Od tego czasu jej zaangażowanie w tę misję nie zmieniło się.

Na początku lat 80. zapoznała się z pracą naukową prof. dr Endreho Mestera. On i jego koledzy używali światła laserowego o niskiej mocy do leczenia przewlekłych ran i owrzodzeń. W ten sposób Márta Fenyő w ramach swojej działalności badawczej podjęła pierwsze poważne kroki w celu zbadania biologicznego podłoża i mechanizmu biostymulującego działania promieniowania laserowego o małej mocy.

Aby mogła zastąpić – wówczas stosunkowo drogie – laserowe źródło światła, Márta Fenyő poszukiwała rozwiązania, które posiadałoby biostymulujące właściwości światła laserowego, aby było prostsze, tańsze i mniej niebezpieczne dla ludzkich oczu.

Márta Fenyő wraz z Dr. Ivánem Kertészem, fizykiem laserowym, stworzyła model biofizyczny stymulujący działania światła laserowego o małej mocy. Z pomocą lekarzy i fizyków opracowano wkrótce pierwszy projekt lampy emitującej światło spolaryzowane, którą Márta Fenyő rzeczywiście stosowała w leczeniu, uzyskując doskonałe wyniki.

W celu sprawdzenia skuteczności nowego urządzenia wykorzystującego proste źródło światła spolaryzowanego, Márta Fenyő otrzymała możliwość leczenia owrzodzeń piszczeli u zupełnie beznadziejnych pacjentów w jednym budapeszteńskim szpitalu.

Skuteczność kliniczna lampy emitującej światło spolaryzowane została potwierdzona przez wielki sukces w leczeniu zalegających ran i owrzodzeń, które wcześniej nie reagowały i były oporne na wszelkie konwencjonalne metody.

Równolegle z tym leczeniem klinicznym rozpoczęto pierwsze poważne badania naukowe. Wyniki tego projektu badawczego potwierdziły znaczną poprawę reakcji immunologicznej organizmu ludzkiego na leczenie światłem spolaryzowanym .

Márta Fenyő i Dr Nándor Tóth, kierownik laboratorium w szpitalu, wspólnie przeprowadzili te fundamentalne badania na początku lat 80-tych, badania te zostały opublikowane w 1984 roku.

Wyznanie Márty Fenyő: „Zawsze miałam zaufanie do tej wspaniałej terapii. Widziałam ludzi, którzy już dawno stracili nadzieję na wyleczenie się z choroby lub na to, że kiedykolwiek będą jeszcze zdrowi . Doświadczenie to i niezłomne przekonanie dało mi wytrwałość, z którą pokonywałam trudne lata, aż do momentu, gdy udało nam się przekształcić wynalazek w prawdziwe urządzenie lecznicze.”

Nagrody i wyróżnienia

1985

Pierwsza (główna) nagroda na Światowej Wystawie Młodych Wynalazców (zorganizowanej przez WIPO w Plovdiv, Bułgaria) za świetlówkę emitującą światło spolaryzowane

1986

Złoty Medal Zenith za lampę emitującą światło spolaryzowane (Międzynarodowe Targi Krajowe CMEA, Praga)

1987

Wielka Nagroda Międzynarodowych Targów Budapesztańskich (BNV) za lampę emitującą światło spolaryzowane

1996

Złoty medal na Międzynarodowej Światowej Wystawie Wynalazków Eureka 96 w Brukseli za zbudowanie i skuteczne zarządzanie unikalnym modelem centrum medycznego opartego na terapii światłem spolaryzowanym

1996

Nagroda Burmistrza Miasta Brukseli, przyznawana raz w roku za wynalazki o dużym znaczeniu

1998

Nagroda GENIUS na Światowych Targach Innowacji GENIUS za wynalezienie terapii światłem spolaryzowanym

2000

Złoty medal za wynalazek terapii światłem spolaryzowanym do leczenia całej powierzchni ciała ludzkiego na Światowych Targach Innowacji Eureka 2000 w Brukseli (Belgia)

2002

Nagroda GENIUS przyznana na Światowych Targach Innowacji GENIUS za wynalezienie terapii światłem spolaryzowanym i jej unowocześnienie do leczenia całej powierzchni ciała ludzkiego

2006

Pro Familiae Lifetime Achievement Award przyznana przez Ministerstwo Równych Szans (Węgry) za znaczącą rolę terapii światłem spolaryzowanym w dziedzinie medycyny człowieka

MÁRTA FENYŐ MYŚLI O ŚWIETLE SPOLARYZOWANYM

Hipoteza

Na podstawie własnych badań w różnych dziedzinach i po doświadczeniach w leczeniu milionów pacjentów na całym świecie doszedłam do wniosku, że liniowo spolaryzowane światło (LPL) jest w stanie oddziaływać na organizmy żywe: rośliny, zwierzęta czy ludzi w sposób, w jaki zwykłe światło nie jest w stanie tego dokonać. Obserwując ten niezwykły efekt, sformułowałem hipotezę, że ta znacząca rola światła spolaryzowanego może być prześledzona aż do „początków” życia na Ziemi.

Podstawowa idea jest następująca: na samym początku, miliardy lat temu, kiedy na Ziemi nie było śladu życia, a większość jej powierzchni pokrywały oceany,  powierzchnie lądowe – odpowiednie do życia – występowały tylko na małych wysepkach. Na brzegi tych wysp wpadały  od powierzchni wody odbite promienie słoneczne . Światło podlegało oczywiście zasadom fizyki, które znamy dzisiaj, a więc światło odbite było światłem LPL (linearnie spolaryzowanym).

Podstawowa idea jest następująca: na samym początku, miliardy lat temu, kiedy na Ziemi nie było śladu życia, a większość jej powierzchni pokrywały oceany, powierzchnie lądowe – odpowiednie do życia – występowały tylko na małych wysepkach . Na brzegi tych wysp wpadały od powierzchni wody odbite promienie słoneczne . Światło podlegało oczywiście zasadom fizyki, które znamy dzisiaj, a więc światło odbite było światłem LPL (linearnie spolaryzowanym).

Jednokierunkowe pole elektromagnetyczne odbitego (liniowo spolaryzowanego) światła ułożyło nieorganiczne molekuły znajdujące się na powierzchni miejsca wystawionego na działanie promieni słonecznych w taki sposób, że przyjęły one kształt spirali, tworząc w ten sposób pierwotną podwójną helisę, która jest podstawą przekazywania informacji genetycznej, podstawą dziedziczenia genetycznego.

Na tej samej podstawie można założyć, że odbite światło tworzyło te molekularne wiązania  nie tylko na lądzie, ale także w morzu, służąc jako podstawa życia zarówno w przypadku lądu, jak i morza. Zakładam, że odbite światło słoneczne padające na te proste nieorganiczne molekuły w postaci LPL przyczyniło się do ewolucji życia na planecie zwanej Ziemią.

Na tej samej podstawie można założyć, że odbite światło tworzyło te molekularne wiązania nie tylko na lądzie, ale także w morzu, służąc jako podstawa życia zarówno w przypadku lądu, jak i morza . Zakładam, że odbite światło słoneczne padające na te proste nieorganiczne molekuły w postaci LPL przyczyniło się do ewolucji życia na planecie zwanej Ziemią.

Zgodnie z opisaną powyżej teorią można przyjąć, że “powstanie” życia na powierzchni naszej Ziemi jest częściowo spowodowane światłem spolaryzowanym.

Można to uznać za brakujący pierwszy krok do wyjaśnienia i zrozumienia pochodzenia życia na planecie Ziemia.

Stąd Darwinowska historia ewolucji może się rozwinąć.

Nie jestem ani filozofem, ani uczonym w dziedzinie prehistorii Ziemi.

To tylko gra pomysłów, które przyszły mi do głowy i chciałem się nimi podzielić.

Prace naukowe i publikacje Márty Fenyő

Fenyő M., Mandl J., Falus A. (2002) Opposite effect of linearly polarized light on biosynthesis of Interleukin-6 in a human B lymphoid cell line and   peripheral human monocytes. Cell Biology International, 26, 265-269

Fenyő M., Lengyel I.(1985) Report about certain biochemical (in vitro) effects of the polarised light treatment (Research Report)

Kubasova T., Fenyő M. (1988) Investigations on biological effect of polarized light. Photochemistry and Photobiology, 48, 505-509

Fenyő M. (1984) Theoretical and experimental basis of biostimulation. Optics and laser technology, 16, 209-215

Stäcker A.D. (1986) Förderung der Wundheilung durch Bestrahlung mit polarisiertem Licht. Die Medizinische Welt, 37, 1419-1423

Stegmann W. (1985) Behandlung des Ulcus Cruris mit polarisiertem Licht. Phlebologie und Proktologie, 14, 96-97

Kubasova T., Fenyő M. (1995) Effect of visible light on some cellular and immune parameters. Immunology and Cell Biology, 73, 239-244

Szenci O., Fenyő M. (1994) Effect of polarized light on the morphology of spontaneous tumors of dogs through extracorporeal exposure of their blood.   (Sent for publication to the „Veterinary Record”, London, UK)

Fenyő M., Borberg, Kádár J. (1987) Method for in vivo treatment of tumorous tissues on body surfaces

Apor P., Fenyő M., Fekete Gy. (1985) A miofaszciális szindrómák és kezelésük Hungarian Review of Sports medicine

Tada K, Ikeda K, Tomita K. (2009)  Effect of polarized light emitting diode irradiation on wound healing.

Fenyő M. (1984) Theoretical and experimental basis of biostimulation. Optics and laser technology, 16, 209-215 

Fenyő M., Lengyel I.(1985) Report about certain biochemical (in vitro) effects of the polarised light treatment (Research Report )

Apor P., Fenyő M., Fekete Gy. (1985) A miofaszciális szindrómák és kezelésük Hungarian Review of Sports medicine

Fenyő M., Borberg, Kádár J. (1987) Method for in vivo treatment of tumorous tissues on body surfaces (earlier granted patent in the U.S.A.)

Kubasova T., Fenyő M. (1988) Investigations on biological effect of polarized light. Photochemistry and Photobiology, 48, 505-509

Szenci O., Fenyő M. (1994) Effect of polarized light on the morphology of spontaneous tumors of dogs through extracorporeal exposure of their blood.   (Sent for publication to the „Veterinary Record”, London, UK)

Kubasova T., Fenyő M. (1995) Effect of visible light on some cellular and immune parameters. Immunology and Cell Biology, 73, 239-244

Fenyő M., Mandl J., Falus A. (2002) Opposite effect of linearly polarized light on biosynthesis of Interleukin-6 in a human B lymphoid cell line and   peripheral human monocytes. Cell Biology International, 26, 265-269

A. Falus, M. Fenyő, K. Éder & A. Madarasi (2011) Genome-wide gene expression indicates the anti-inflammatory effect of polarized light in recurrent childhood respiratory disease. Inflammation research DOI 10.1007/s0011-011-0357-y

INFORMACJE KONTAKTOWE

napisz do nas lub skontaktuj się z nami

© 2024 AMBIOTE Ltd. Zawartość serwisu chroniona prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.